
Zmiana wystroju wnętrza nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Wystarczy odrobina chęci i czasu, by całkowicie odmienić stare pomieszczenie. I choć wiele osób nie lubi remontów, to odnawianie mebli jest przyjemnym zadaniem, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zastanawiasz się, od czego zacząć malowanie mebli z MDF? Podpowiadamy!
Malowanie mebli z MDF - co to za materiał?
Płyty MDF są obecne w każdym gospodarstwie domowym. I chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to większość mebli powstaje właśnie z tego materiału. MDF to skrót z języka angielskiego (Medium Density Fiberboard), który oznacza płytę pilśniową o średniej gęstości. Ponadto to drewnopochodny produkt, który powstaje na skutek zmielenia drewna, które w późniejszych etapach poddaje się prasowaniu oraz obróbce w wysokiej temperaturze. Co więcej, tego rodzaju produkt posiada wiele zalet, które wpływają na jego popularność. Płyta MDF jest trwała, tania, odporna na zniszczenia oraz łatwa w obróbce. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak ogromną popularnością. Często znajdziesz ją w szafkach, półkach czy regałach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich meble w salonie czy kuchni to właśnie MDF – idealny do odnawiania, nawet dla początkujących.
Malowanie mebli z płyty MDF - jak przygotować meble?
Wszystkie wyżej wymienione właściwości sprawiają, że meble z płyty MDF w prosty i szybki sposób można modyfikować. Wystarczy odrobina kreatywności, by nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru, bez konieczności nabycia nowego wyposażenia.
Renowacja mebli z MDF nie wymaga wielkiego doświadczenia, ale kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni:
- Zdejmij uchwyty i inne elementy – ułatwi to malowanie.
- Napraw ubytki – jeśli na powierzchni są rysy lub dziurki, użyj szpachli do drewna lub wosku twardego w pałeczkach.
- Spraw, aby powierzchnia była matowa – przeszlifuj papierem ściernym o gradacji 100 lub 120, by zwiększyć przyczepność farby.
- Oczyść i odtłuść – przetrzyj powierzchnię, np. benzyną ekstrakcyjną, by usunąć zabrudzenia.
Czas na malowanie - praktyczne wskazówki
Meble z MDF doskonale reagują na farby kredowe, które są popularne ze względu na łatwość aplikacji i szeroką paletę kolorów. Dzięki farbom kredowym można również stworzyć elegancką, vintage'ową estetykę, a także efekt postarzania, ponieważ idealnie się nadają do stylizacji mebli. Pamiętaj jednak, że farby kredowe wymagają zabezpieczenia lakierem lub woskiem.
Jeżeli jednak chcesz uzyskać efekt jednolitego krycia, to farby kredowe bez woskowania będą dobrym wyborem – są trwałe, nie wymagają zabezpieczenia lakierem (wyjątkiem są mocno użytkowane elementy takie jak np. blaty!) i szybko schną, co jest wygodne przy większych projektach.
Kolory, które warto rozważyć:
- Szarości i beże – klasyczne i ponadczasowe, pomogą przemienić proste meble z MDF w eleganckie meble w stylu Hampton.
- Zieleń butelkowa lub głęboki niebieski – dodadzą charakteru nawet meblościankom z PRL-u.
- Biel lub pastelowe odcienie – idealne do skandynawskich wnętrz i stylu retro.
Malowanie – krok po kroku
- Gruntowanie – użyj podkładu izolującego, który poprawia przyczepność farby i zmniejsza jej zużycie, co jest ważne przy chłonnym MDF (szczególnie warto zastosować podkład przy przemalowaniu z ciemnych kolorów na jasne).
- Nałóż dwie warstwy farby – dwie cienkie (lepiej 2-3 cienkie warstwy, niż 1 gruba!), równomierne warstwy zapewnią estetyczne wykończenie. Odczekaj minimum 2 godziny pomiędzy malowaniem warstw.
- Zabezpiecz powierzchnię – dla lepszej trwałości warto nałożyć wosk lub lakier (trzy rodzaje wykończenia: mat, satyna lub połysk).
Zainspiruj się i stwórz niepowtarzalny styl!
Jeżeli szukasz wysokiej jakości farb, zajrzyj do naszego sklepu. Oferujemy szereg rozmaitych produktów, które ułatwią małe domowe rewolucje!