do kasy suma: 0,00 zł
Blog
??????

Malowanie mebli drewnianych - to wcale nie jest trudne!

0
Malowanie mebli drewnianych - to wcale nie jest trudne!

Cenisz meble z duszą? Trudno takie znaleźć w sklepach. Robiąc zakupy na pchlim targu, możesz trafić na prawdziwe perełki. Jedynym problemem jest to, że zwykle wymagają renowacji. Malowanie mebli drewnianych tylko z pozoru wydaje się trudnym zajęciem. Poniżej podpowiemy ci, jak samodzielnie nadać drugie życie elementom wyposażenia i stworzyć meblarski unikat.

 

Nie tylko dla hobbystów

Malowanie mebli drewnianych to trend, który od dłuższego czasu nie wychodzi z mody. Wpisuje się w DIY, czyli prace, wykonywane bez pomocy profesjonalistów. To nie tylko rękodzieło, ale też tworzenie dekoracji, ubrań, kosmetyków. Zwolennicy tej koncepcji wolą domowe naprawy od wizyty specjalisty. Ich dzieła nie są tak doskonałe, jak wykonane maszynowo, jednak mają bardziej zindywidualizowany charakter. DIY oznacza ponowne wykorzystanie dostępnych materiałów. Ekologiczny recykling ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie odciąża domowy budżet.

 

Ponadczasowe drewno, czyli inwestycja na lata

Nie każdy odnajduje się w ręcznych robótkach. Do wielu prac potrzebny jest artystyczny talent. Jednak malowanie mebli drewnianych nie wymaga szczególnych umiejętności. Polega na opanowaniu techniki przygotowania drewna i pokrycia go farbą lub lakierem. Dlaczego warto malować meble? Drewno to solidny surowiec. Prawidłowo konserwowane zachowuje swoją formę i właściwości przez dziesiątki lat. Jest też unikalne, bo nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Tworzywo jest całkowicie naturalne, czyli zdrowe dla otoczenia. Ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga zbyt wiele kurzu. Jest też eleganckie i uniwersalne.

 

Oczyścić, zmatowić, odtłuścić

Malowanie mebli drewnianych należy poprzedzić kilkoma czynnościami. Oczyść powierzchnię mebla z brudu i kurzu. Usuń starannie zwłaszcza elementy łuszczące się i stare powłoki. Do tego celu świetnie nadaje się papier ścierny o różnej grubości, lub preparat do usuwania starych powłok. Sprawdź, czy na oczyszczonym drewnie nie ma charakterystycznych dziurek. To dowód, że w naszym meblu zadomowiły się kołatki, które trzeba wytępić. Oczyszczoną powierzchnię drewna należy zmatowić papierem ściernym o średniej gradacji. Drewno powinno być także odtłuszczone. Wymienione zabiegi zwiększają przyczepność farby.

 

Idealna farba do malowania

Zastanawiasz się, czy malowanie mebli drewnianych wymaga użycia podkładu gruntującego? W niektórych przypadkach jest to konieczne. Ten zabieg zablokuje przebijanie plam. Dzieje się tak również przy surowym drewnie, które często uwalnia barwiące substancje, jak tanina czy żywica. W takich sytuacjach zaleca się użycie podkładu gruntującego na bazie wody z właściwością blokowania plam. Do malowania mebli drewnianych idealnie nadają się farby kredowe. Mają gęstą, kremową konsystencję i spore ilości pigmentu. Perfekcyjnie kryją wybraną powierzchnię, są też trwałe i bardzo wydajne.

 

Ekologiczne farby kredowe

Chcesz mieć pewność, że malowanie mebli drewnianych będzie bezpieczne dla twoich domowników? Ekologiczne farby kredowe nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. To ważne, gdy planujesz prace na kilka godzin w niewielkim, zamkniętym pomieszczeniu. Farbami tego typu możesz malować meble do pokoju dziecięcego, a nawet dla alergika. Ich kolor doskonale absorbuje drewno, szkło, kamień, plastik, metal, beton, laminat, płytki, a nawet tkaniny i winyl. To bardzo wydajny produkt. Jego nowatorska formuła pozwala na pomalowanie ponad 19 m kw powierzchni zaledwie jednym litrem farby.

 

Technika nakładania farb kredowych

Przystępując do malowania mebli drewnianych, zapoznaj się ze specyfiką farb kredowych. To produkty, których poszczególne składniki ulegają rozwarstwieniu. Są bardzo gęste, dlatego musisz je dokładnie wymieszać przed każdym użyciem. Jeśli podczas pracy poczujesz, że farbą maluje się dość ciężko, rozcieńcz ją delikatnie wodą i ponownie wymieszaj. Piękny efekt uzyskasz już przy pierwszej warstwie. Farby kredowe szybko schną. Nierówną powierzchnię możesz przetrzeć papierem ściernym o dużej gradacji. Ostatni etap malowania to usunięcie pyłu kredowego suchą szmatką.

 

Czym malować drewniane meble?

Do farb kredowych możesz wybrać różne narzędzia. Produkty tego typu nie kapią, więc nie ma potrzeby jakiegoś szczególnego zabezpieczenia powierzchni dookoła. Do malowania przydaje się pistolet natryskowy, wałek oraz pędzel. Ten pierwszy nie jest polecany w warunkach domowych. Jeśli zastosujesz wałek malarski, uzyskasz bardzo zbliżone efekty do malowania natryskowego. Najczęściej domowe meble malujemy pędzlami. Te z naturalnego włosia są twardsze, dając ciekawy efekt podczas stylizacji. Pędzle syntetyczne są regularne i miękkie, dzięki czemu powierzchnia jest zdecydowanie gładsza.

Farby kredowe mają doskonałą przyczepność. Należy je zabezpieczyć woskiem lub lakierem. Wosk wniknie do wnętrza farby, z kolei lakier pozostawi na powierzchni cienką warstwę zabezpieczającą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl