do kasy suma: 0,00 zł

Jak malować Farbami Kredowymi?

0
Jak malować Farbami Kredowymi?
Jak malować Farbami Kredowymi?
 
Malowanie Farbami Kredowymi Vintro® niewątpliwie jest jedną z ich największych zalet i powodów, dla których wiele osób sięga właśnie po Nasze Produkty. Co nie oznacza, że nie trzeba na pewne rzeczy zwrócić uwagi. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które pomogą Ci uniknąć błędów i pozwolą osiągnąć idealny efekt. 
 
1. Przygotowanie powierzchni
 
Malowany mebel nie wymaga szlifowania i zdzierania poprzednich warstw jednak wymaga pewnego przygotowania
- Przede wszystkim powierzchnię do malowania trzeba oczyścić z kurzu, brudu i łuszczących się powłok jeżeli takie występują. 
- Następnie mebel należy przetrzeć czystą wodą (najlepiej z płynem do mycia naczyń). Lub po umyciu samą czystą wodą przetrzeć szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną, żeby powierzchnię odtłuścić. 
- Dla lepszej przyczepności warto przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o gradacji +150 i ponownie oczyścić. 
- W tym momencie, gdy powierzchnia jest sucha, w większości przypadków można już rozpocząć malowanie. Istnieją jednak pewne wyjątki, na które warto zwrócić uwagę:
1. Z litego drewna potrafią przesiąkać garbniki i przebarwiać farbę. 
2. Bejca potrafi wejść w reakcje z farbą kredową i zostawiać plamy
3. Na powierzchni pozostały ubytki w drewnie/fornirze/ślady po kornikach.
- W 1 i 2 przypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie izolatora, który zablokuje te procesy. Bardzo dobrze sprawdza się jeden z Lakierów Vintro®, który zablokuje przebarwienia.
- W 3 przypadku najlepiej jest uzupełnić braki szpachlą, szpachlą wymieszaną z drobinkami drewna lub fornirem. Farba kredowa mimo, że gęsta i świetnie kryje, to nie jest materiałem uzupełniającym braki, które po pomalowaniu nawet 2-3 warstw nadal będą widoczne. 
 
Jeżeli przeszliśmy wszystkie powyższe kroki możemy przejść do malowania.
 
2. Malowanie Farbą Kredową
 
Kiedy masz już przygotowaną do malowania powierzchnię pora zabrać się za jej malowanie.
1. Przede wszystkim bardzo dokładnie wymieszaj farbę do uzyskania kremowej konsystencji. Farby Kredowe Vintro® są bardzo gęste dzięki dużej zawartości kredy. Bez dokładnego wymieszania farby cząstki kredy mogą zostawać na powierzchni podczas malowania. Jeżeli po wymieszaniu uznasz, że farba jest dla Ciebie zbyt gęsta możesz rozcieńczyć ją wodą w skali 1:10. Radzimy zrobić to w osobnym pojemniku, bo jeżeli wyjdzie zbyt rzadka, to powrotu już nie ma :-) 
2. Do malowania możesz użyć pędzla syntetycznego, naturalnego lub wałka. 
4. Pierwsza warstwa farby w zależności od powierzchni może pokryć ją w różnym stopniu. Niezależnie od efektu radzimy nałożyć przynajmniej dwie warstwy farby, a w przypadku "śliskich" powierzchni (farba olejna, laminat, itp.) nawet trzy. Pierwszą warstwę najwygodniej maluje się rozcieńczoną farbą - traktujemy ją wtedy jako warstwę podkładową.
5. Pomiędzy warstwami dobrze jest przetrzeć farbę papierem ściernym o dużej gradacji (200+). 
6. Czas pomiędzy malowaniem kolejnych warstw to 1-2 godziny. 
7. Gdy efekt jest zadowalający możemy przejść do ostatniego punktu, zabezpieczenia i stylizacji.
 
3. Zabezpieczenie pomalowanej powierzchni 
 
Ten podpunkt nie dotyczy farb z serii Vintro® "No seal", gdyż zawierają one już w sobie naturalne zabezpieczenie i nie wymagają dodatkowej pracy. 
 
Farby Kredowe Vintro® możemy zabezpieczyć na dwa sposoby: woskiem lub lakierem
 
Najczęściej stosowanym połączeniem i dającym najlepsze efekty jest użycie wosku. Tworzy on aksamitną powierzchnię, wydobywa głębię koloru, zachowuje matowe wykończenie. Polecamy Woski  Vintro® na bazie naturalnych wosków, przyjaznych dla środowiska. Więcej o woskowaniu dowiesz się z Naszego ABC WOSKOWANIA
 
Opcją szybsza jest użycie lakieru, który na powierzchni stworzy twardą, bezpieczną powłokę i przy okazji wydobędzie głębię koloru. Przewagą lakieru jest czas pełnego schnięcia. Po kilku godzinach można już używać powierzchni, a pełne utwardzenie osiąga już po kilku dniach (w przypadku wosku jest to od 4 do 6 tygodni). Do tego lakiery Vintro® dadzą Ci aż trzy możliwości wykończenia powierzchni: Matowe (ok. 2% połysku), Satynowe i z Połyskiem (ok. 85% połysku).
 
4. Stylizacja powierzchni
 
Już niedługo w osobnym artykule opiszemy możliwości stylizacji jakie dają Farby Kredowe. Dziękujemy za cierpliwość!  
 
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl