do kasy suma: 0,00 zł

Farby Kredowe - poradnik dla początkujących

0
Farby Kredowe - poradnik dla początkujących

FARBY KREDOWE - poradnik dla początkujących

 
Idealny sposób na proste, szybkie i samodzielne odnawianie mebli
 
Czego dowiesz się z poradnika?
1. Czym są Farby Kredowe
2: Jak przygotować powierzchnię do malowania
3. Na jakie powierzchnie warto stosować podkład
4 Jak i dlaczego należy przygotować farbę
5. Jakich narzędzi użyć do malowania
6. Na co zwrócić uwagę podczas malowania
7. Czym najlepiej zabezpieczyć farbę
8. Czym są Farby Kredowe samowoskujące

  vintro-farba-kredowa-komoda

 
           Rosnąca popularność prac wykonywanych ręcznie sprawia, że większość z nas coraz częściej pragnie samodzielnie przeprowadzić metamorfozę mieszkania. Z pomocą przychodzą nam producenci farb kredowych, którym zależało na tym aby odnawianie mebli dotychczas zarezerwowane dla profesjonalistów było dostępne dla każdego. Farba kredowa jest wodorozcieńczalną, niemal bezzapachową farbą, o niespotykanej przyczepności, niezwykle dokładnym kryciu i matowym wykończeniu. Nadaje się niemal do każdego rodzaju powierzchni, takich jak meble, metal, plastik, drewno, szkło, kamień, cegły, a nawet tkaniny czy skóra. I co najważniejsze, nie wymaga szlifowania i mozolnego przygotowania powierzchni.
 

Jak przygotować powierzchnię pod malowanie farbami kredowymi?

            Przygotowanie powierzchni pod malowanie farbami kredowymi można zawrzeć w trzech słowach: oczyścić, zmatowić, odtłuścić. Te czynności nie są skomplikowane ale należy je wykonać dokładnie, gdyż nasz pośpiech lub lenistwo da o sobie znać dopiero gdy mebel będzie już pomalowany.

Na początku musimy oczyścić powierzchnię mebla z brudu i kurzu oraz dokładnie usunąć wszystkie łuszczące się i odpadające stare powłoki. Pomoże nam w tym papier ścierny, cyklina, szpachelka z opalarką lub dedykowany preparat do usuwania starych powłok. Możliwości jest sporo i na pewno znajdziecie najwygodniejszą dla siebie. W przypadku  konstrukcji drewnianych trzeba sprawdzić czy w Naszym meblu nie zadomowiły się kołatki, tworzące na powierzchni niewielkie, regularne dziurki. Jeżeli tak - musimy się ich pozbyć za pomocą dedykowanych preparatów, a następnie zaszpachlować wszystkie otwory. Jeśli mebel posiada jakieś inne ubytki lub uszkodzenia nie wymagające prac stolarskich możemy je uzupełnić szpachlą lub kitem do drewna.    

Następnie należy zmatowić mebel papierem ściernym o średniej gradacji (120-150). Nie ma potrzeby ścierania starej powłoki, wystarczy ją przetrzeć  zwiększając przyczepność farby i wyrównując uzupełnione wcześniej ubytki. Na koniec wycieramy mebel wilgotną, bawełnianą szmatką, aby pozbyć się pyłu, kurzu i innych zabrudzeń.

Tak przygotowaną powierzchnię trzeba jeszcze odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub płynem do mycia naczyń dobrej jakości z niewielką ilością wody.

Powierzchnia przygotowana – sprawdź czy potrzebujesz podkładu?

            Niektóre powierzchnie wymagają użycia podkładu gruntującego, który dodatkowo zablokuje przebijanie plam, np.: powierzchnie bejcowane potrafią zabarwić farbę, surowe drewno czasem uwalnia barwiące taniny lub nawet żywicę, a śliskie powierzchnie, takie jak okleina meblowa lub chemoutwardzalny lakier popularny w czasach PRL mogą powodować rozmazywanie się farby. W powyższych wypadkach dla bezpieczeństwa warto użyć podkładu gruntującego na bazie wody z właściwością blokowania plam.

vintro-farba-kredowa-sunflower

Przygotuj farbę do malowania.

             Farby kredowe są bardzo gęste i wymagają bardzo dokładnego wymieszania przed każdym użyciem. Składniki farby kredowej mają tendencję do rozwarstwiania się, więc nigdy nie wylewaj zawartości puszki przed zmieszaniem składników, nawet jeżeli konsystencja lub kolor nie odpowiadają temu z puszki. Jeżeli zmieszaną farbą maluje się zbyt ciężko można rozcieńczyć ją delikatnie wodą i ponownie wymieszać – dla bezpieczeństwa w osobnym pojemniku. 

vintro-pedzle-naturalne-syntetyczne

Dobierz narzędzie, którym chcesz malować.

            Farby kredowe dają bardzo dużo możliwości stylizacji i w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać takie powinniśmy dobrać narzędzie. Najważniejsze aby było dobrej jakości i nie traciło włosia podczas malowania. Farby kredowe są tzw. farbami niekapiącymi, więc nie trzeba przykładać szczególnej uwagi do zabezpieczania otoczenia. Nawet zaschnięta farba schodzi pod wilgotną szmatką.

            Najczęściej do malowania stosowany jest pistolet natryskowy, wałek oraz pędzel. Pierwsze zdecydowanie odradzamy w domowych warunkach. Tylko umiejętne nastawienie dobrej jakości pistoletu gwarantuje równomierne malowanie tak gęstą farbą.  

Wałek malarski, pozwoli uzyskać bardzo zbliżone efekty do malowania natryskowego, pozostawi jednak na powierzchni delikatną strukturę. Możemy ją wygładzić papierem ściernym po wyschnięciu farby.

Do farb kredowych są stosowane dwa rodzaje pędzli: naturalne oraz syntetyczne. Pierwsze są twardsze, z bardziej nieregularnym włosiem, a ślady malowania będą mocniej uwidocznione, co często jest pożądanym efektem podczas stylizacji. Natomiast pędzle syntetyczne są regularne, bardzo miękkie, a malowana powierzchnia jest zdecydowanie gładsza. Znajdziemy wśród nich większy wybór kształtów oraz rozmiarów.

vintro-farba-kredowa-fiolet

Powierzchnia przygotowane, narzędzia dobrane, farba gotowa – malujemy!

Farby kredowe są niemal bezwonne dzięki czemu można zaplanować malowanie na długie godziny nawet w zamkniętym pomieszczeniu. Ilość technik stylizacji stale się zwiększa dlatego skupimy się tutaj wyłącznie na najprostszej z nich – malowaniu na jednolity kolor.

            Dobrze wymieszana farba powinna się gładko rozprowadzać i dobrze kryć już przy pierwszej warstwie. Farby kredowe są szybkoschnące, dlatego nie powinniśmy wielokrotnie malować w krótkim czasie tego samego miejsca. Jeżeli podczas malowania na powierzchni zostają grudki kredy należy rozcieńczyć farbę i ponownie wymieszać. Po nałożeniu i wyschnięciu pierwszej warstwy warto przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o dużej gradacji (+200). Pomoże nam to uzyskać gładsze wykończenie. Następnie zdejmij pył kredowy szmatką - koniecznie suchą. Proces powtarzamy do uzyskania pełnego krycia – zazwyczaj wystarczają dwie warstwy.

            Po pomalowaniu, przetarciu i oczyszczeniu ostatniej warstwy farbę kredową należy koniecznie zabezpieczyć.

vintro-woski

Zabezpieczenie powierzchni, czyli to o czym najczęściej zapominamy

            Skład farb kredowych gwarantuje im doskonałą przyczepność, ale sam w sobie nie zapewnia trwałości. Jest to jedna z ich największych zalet. Na tym etapie farbę bardzo łatwo się obrabia, stylizuje, przeciera, miesza kolory. Gdy uzyskamy już pożądany efekt możemy go utrwalić woskiem lub lakierem.

Podstawowa różnica między nimi to zasada działania. Wosk wnika w strukturę farby natomiast lakier tworzy na niej cienką warstwę zabezpieczającą. Do zabezpieczania malowanych mebli używamy wosków bezbarwnych, najlepiej na bazie naturalnego wosku pszczelego. Idealnie wydobywa on pigmenty, nadaje aksamitne wykończenie i dopiero po jego użyciu farba uzyska pełny kolor. Wosk nakładamy naturalnym pędzlem lub bawełnianą szmatką cienkimi warstwami. Pomiędzy polerujemy powierzchnię szmatką zdejmując przy okazji nadmiar wosku. Wosk zazwyczaj potrzebuje paru dni żeby wywietrzeć i 4 do 6 tygodni aby się w pełni utwardzić – do tego czasu radzimy nie eksploatować mebla. Jest również wrażliwy na wilgoć (nie polecamy do kuchni czy łazienki) i wyciera się z czasem, dlatego proces trzeba powtórzyć po mniej więcej roku.

Poza woskiem naturalnym dostępne są rozmaite kolorowe woski, bardzo przydatne podczas stylizacji mebli. Warto pamiętać, że na pierwszą warstwę powinien zostać użyty wosk bezbarwny, aby nie zmienić koloru farby. Można też z łatwością samemu stworzyć kolorowy wosk – wystarczy do bezbarwnego wosku dodać odrobinę farby kredowej, wymieszać i gotowe!

vintro-lakier

Lakier również wydobywa ostateczny kolor z farb kredowych. Decydując się na niego zwróćmy uwagę aby był na bazie wody i od sprawdzonego producenta. W przeciwnym razie może spowodować żółknięcie farby. Lakier stworzy na farbie cienką, wodoodporną, ścieralną powłokę zabezpieczającą, chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Nada się do mebli wewnętrznych jak i zewnętrznych stylizacji, blatów, kafelków i mocno eksploatowanych mebli. Lakier nakładamy przynajmniej w dwóch warstwach, najprościej miękkim pędzlem syntetycznym. Producenci deklarują pełne utwardzenie po 24 godzinach, jednak radzimy odczekać dla pewności kilka dni.

vintro-stoliki

Farby kredowe samowoskujące – czyli można jeszcze prościej!

            Od jakiegoś czasu dostępne na polskim rynku są farby kredowe tzw. samowoskujące. (z ang. „No seal”) Mają bardzo podobne właściwości do  farb kredowych, a proces przygotowania powierzchni, farby i wybór narzędzi jest identyczny. Z tą różnicą, że nie wymagają zabezpieczenia. Jest to ogromny plus jeżeli nie chcemy przesadnie stylizować mebla – nie są one bowiem podatne na przecieranie, a po wyschnięciu są trudne w obróbce przydatnej podczas stylizacji. Ich wykończenie jest zbliżone do mebli woskowanych – jednak nie trzeba powtarzać malowania po roku. Są też bardziej odporne na wilgoć i można ich używać zarówno w środku jak i na zewnątrz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl