MALOWANIE FRONTÓW KUCHENNYCH - poradnik krok po kroku
Jak samodzielnie odnowić meble kuchenne z płyty
Czego dowiesz się z poradnika?
1. Jak przygotować fronty do malowania
2: Jak przygotować powierzchnię
3. Czy będzie potrzebny podkład?
4. Jakiej farby użyć?
5. Czym zabezpieczyć farbę?
6. Co zrobić z pozostałymi częściami mebli
7. Co z uchwytami?
|
Malowanie mebli kuchennych to jeden z tematów, o który pytacie nas najczęściej. Kuchnia jest przysłowiowym sercem domu ale zarazem jednym z najbardziej kosztownych i pracochłonnych projektów jeżeli chcemy dokonać zmian. W salonie lub sypialni wymiana jednego elementu potrafi nadać pomieszczeniu zupełnie nowy wygląd. Nowe szafki nocne czy pomalowanie komody pod telewizorem od razu wpuszcza do wnętrza powiew świeżości.
Z meblami kuchennymi nie jest to już takie proste gdyż większość jest montowana nie dość, że w komplecie, to jeszcze pod wymiar. Gdy nasza kuchnia przestaje być miejscem, w którym dobrze się czujemy pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to ogromne koszty remontu. Czy istnieje zatem inny sposób by nasze serce domu znów biło pełną piersią? Tak i to całkiem prosty. Pomaluj kuchnię samodzielnie!
To nie jest trudne. Poradzisz sobie z tym bez większych problemów i do tego w trakcie pracy nadal będzie można korzystać z kuchni! Gdzie jest zatem haczyk? Nie odnowisz tak wielu mebli w jeden dzień. Będzie to wymagało czasu, cierpliwości i kilku informacji, które znajdziesz w tym poradniku.
Meble kuchenne tworzone są z różnych materiałów. My skupimy się na tych najbardziej popularnych - meblach z płyty. Informacje tu zawarte sprawdzą się również w przypadku mebli drewnianych czy pokrytych fornirem.
1. Jak przygotować fronty do malowania
Przede wszystkim nie musisz malować wszystkich frontów w tym samym czasie. Dzięki temu w trakcie metamorfozy można korzystać z mebli, których w danym momencie nie malujesz.
Na początku należy odkręcić od frontów zawiasy, uchwyty i wszystkie śruby. Zawiasy możesz zostawić przykręcone do konstrukcji szafki, dzięki czemu masz pewność, że nie zaginą w trakcie prac. Jeżeli planujesz malować więcej takich samych frontów w jednym momencie sugerujemy je podpisać, aby później łatwo je było dopasować do swoich miejsc. Podobnie z uchwytami. Przed rozpoczęciem pracy usuń z frontów wszystkie naklejki, które mogły pojawić się tam przez lata.
2. Jak przygotować powierzchnię
Przygotowanie powierzchni do malowania jest zależne od materiału, z którego zrobione są meble. Jak wspominaliśmy na wstępie skupimy się na tych najczęściej spotykanych - meblach z płyty.
Samo przygotowanie składa się z kilku prostych czynności, które nie sprawią Ci problemu. Należy je jednak wykonać dokładnie gdyż konsekwencje dadzą o sobie znać dopiero gdy skończymy pracę.
KROK 1. Matowanie powierzchni
Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić jest dokładne zmatowienie całej powierzchni frontu. Wystarczy do tego kawałek papieru ściernego o dosyć dużej gradacji (150-200). Papier ścierny o niskiej gradacji (np. 40) może spowodować przetarcie wierzchniej warstwy. Matowanie zwiększy przyczepność farby oraz usunie brud i plamy, które nie zeszłyby za pomocą zwykłej ścierki. Ten etap możesz wykonać ręcznie lub za pomocą szlifierki. Sugerujemy pierwsze rozwiązanie gdyż szlifierka może spowodować odklejenie się płyty, szczególnie na kantach.
KROK 2. Oczyszczenie powierzchni z pyłu
Drugim krokiem jest usunięcie z powierzchni powstałego pyłu. Najlepiej zrobić to w dwóch etapach. Odkurzaczem z miękką szczotką, a następnie wilgotną bawełnianą szmatką.
KROK 3. Odtłuszczenie powierzchni
Ostatnią rzeczą jaką należy zrobić jest dokładne odtłuszczenie całej powierzchni. Potrzebna nam będzie do tego benzyna ekstrakcyjna i bawełniana szmatka. Benzyna bardzo szybko wietrzeje więc ten proces zajmie dosłownie chwilę.
3. Czy będzie potrzebny podkład?
Możesz spokojnie założyć, że TAK.
Producenci frontów prześcigają się w różnorodności materiałów, z których je wykonują. Dlatego nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, że wybrana farba będzie się trzymać idealnie. Dodatkowo kuchnia jest miejscem o zwiększonej wilgotności i dużej eksploatacji mebli, więc podkład (PRIMER) zwiększający przyczepność i dodatkowo blokujący przedostawanie się wilgoci da Ci gwarancję, że farba będzie się trzymać.
My zdecydowaliśmy się pomalować nasz front na kolor antycznej bieli NYMPH, dlatego wybieramy podkład w tym samym kolorze. Poza zwiększeniem przyczepności i izolacją od wilgoci zmniejszy później potrzebną ilość warstw farby, co często wychodzi finansowo bardzo podobnie. Dla pewności położyliśmy dwie warstwy podkładu, zgodnie z kierunkiem wżerów. Najwygodniejszym do tego narzędziem jest PŁASKI PĘDZEL SYNTETYCZNY, o miękkim ale niewypadającym włosiu.
Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do dalszej pracy. UWAGA: Nie wszystkie fronty mają gładką powierzchnię. Do naszego poradnika specjalnie wybraliśmy front o nieregularnych kształtach i wżerach imitujących drewno. W takim wypadku pamiętaj aby matowić, oczyszczać i odtłuszczać powierzchnię zgodnie z kierunkiem zagłębień aby pozbyć się z nich wszystkich brudnych i tłustych plam.
4. Jakiej farby użyć?
Tutaj rozwiązania proponujemy dwa. Farbę Kredową lub Farbę Kredową "No Seal" tzw. samowoskującą. W obu wypadkach zarówno przygotowanie powierzchni, stosowanie podkładu, malowanie i zabezpieczenie jest identyczne. Gdzie zatem różnica? Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Klasyczne Farby Kredowe lepiej nadają się do bardziej zaawansowanych stylizacji jak np. postarzanie mebli za pomocą przecierek. Farby "No seal" idealnie sprawdzają się do malowania na jednolity kolor i nie wymagają późniejszego zabezpieczenia. My zdecydowaliśmy się na drugą opcję.
Zaraz, zaraz! Zauważyliście pewną nieścisłość w powyższym akapicie? Po co zabezpieczać farbę, która nie wymaga zabezpieczania? Po pierwsze dlatego, że można. Po drugie to jest kuchnia. Miejsce, które czyścimy zdecydowanie częściej niż pozostałe meble. W skrócie - robimy to dla jeszcze większej trwałości, choć nie jest to niezbędne.
Samo malowanie nie jest skomplikowane. Robimy to dokładnie tak samo jak w przypadku podkładu. Czyli pędzlem syntetycznym, zgodnie z kierunkiem wżerów aby farba dotarła do wszystkich zagłębień. Dwie warstwy w zupełności wystarczyły.
5. Czym zabezpieczyć farbę?
Jak wspominaliśmy wcześniej Farba Kredowa "No seal" nie wymaga zabezpieczania, jednak ze względu na przeznaczenie mebli warto to zrobić.
Do zabezpieczania farb kredowych stosuje się WOSK lub LAKIER. Wosk zdecydowanie odradzamy ze względu na to, że jest wrażliwy na wilgoć, której w kuchni nie brakuje. Stanęło więc na lakierze, który stworzy dodatkową, zabezpieczającą powłokę. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.
Farby Kredowe są naturalnie głęboko matowe, co nie zawsze każdemu odpowiada. Używając lakieru nie dość, że stworzymy dodatkową warstwę zabezpieczającą, to jeszcze możemy wybrać sposób wykończenia. Lakier Głęboko Matowy (5% połysku) pozostawi nam naturalne wykończenie farb kredowych, Lakier Satynowy (15% połysku) nada naszym meblom delikatnego, neutralnego połysku, natomiast Lakier Błyszczący (85% połysku) stworzy błyszczącą powłokę w stylu glamour.
Druga istotna rzecz to sposób aplikacji. Lakier można nakładać wałkiem (proponujemy gąbkowy, bez "frędzli") lub dedykowanym PĘDZLEM DO LAKIERU. W obu przypadkach należy pamiętać, aby pomieszczenie było czyste. Co to znaczy? Jeżeli zdecydujecie się na lakierowanie w pomieszczeniu, w którym dawno nie odkurzaliście, to drobinki kurzu mogą opaść na lakierowaną powierzchnię i pozostawić "małe frędzle", które utwardzą się wraz z nim. Jest to szczególnie widoczne na jasnej farbie.
My zdecydowaliśmy się na Lakier Satynowy, którego nałożyliśmy dwie warstwy. Pierwszą pędzlem, a drugą wałkiem. Pomiędzy warstwami trzeba przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o dużej gradacji (150-200) aby usunąć nierówności, a następnie ją oczyścić z powstałego pyłu.
Po ok 24-48h front jest gotowy do montażu uchwytów i przykręcenia do szafek.
6. Co zrobić z pozostałymi częściami mebli
W tym wypadku pozostaje kwestia gustu, jak i czy malować pozostałą część mebli. Zazwyczaj przy odnawianiu kuchni maluje się fronty oraz przednią część szafek, która jest widoczna. Środek mebli również można pomalować stosując zasady z naszego poradnika pamiętając o jednej ważnej rzeczy.
Trzeba zwrócić uwagę na odstępy pomiędzy frontami, a szafkami wtedy kiedy są zamknięte. Jeżeli fronty mamy spasowane na styk, to może się okazać, że po pomalowaniu boków przestaną się domykać lub będą szurać podczas zamykania. Farba i lakier stworzą dodatkową, cienką warstwę i trzeba to uwzględnić już na etapie planowania metamorfozy.
7. Co z uchwytami?
Bardzo popularnym sposobem na zmianę wystroju jest wymiana samych uchwytów. Czasem taki zabieg wystarczy aby nadać wnętrzu zupełnie innego charakteru. Jeżeli jednak zdecydujesz się na malowanie swoich mebli to z uchwytami można zrobić trzy rzeczy.
1. Pozostawić stare uchwyty, jeżeli pasują do nowego koloru mebli.
2. Wymienić uchwyty na nowe. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na odległości pomiędzy otworami. Jeżeli nie pasują do nowych uchwytów można je zaszpachlować i wywiercić nowe.
3. Przemalować już istniejące uchwyty aby pasowały do naszej koncepcji.
My zdecydowaliśmy się na opcję numer trzy i zostawiliśmy stare uchwyty malując je FARBĄ METALICZNĄ w kolorze różowego złota.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci podjąć decyzję co zrobić ze swoją kuchnią i pokaże, że nie jest to takie trudne na jakie wygląda.
Będzie nam bardzo miło jeżeli podzielisz się z nami swoją opinią w komentarzu. A jeżeli dokonasz metamorfozy swojej kuchni - prześlij nam zdjęcia, które chętnie udostępnimy dla innych użytkowników.