do kasy suma: 0,00 zł
Blog
??????

Jak odnowić meble z PRL? Krótka instrukcja krok po kroku

0
Jak odnowić meble z PRL? Krótka instrukcja krok po kroku

Meble z czasów PRL-u to bardzo kultowe wyposażenie, które ma w sobie wiele uroku. Nic więc dziwnego, że coraz częściej ponownie pojawiają się we wnętrzach. Co więcej, są łatwo dostępne i niedrogie. Niekiedy jednak wymagają odświeżenia. W ten sposób można podkreślić ich piękno lub uzyskać zupełnie nowe oblicze. W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci, jak krok po kroku odnowić meble z PRL. Być może dzięki naszym wskazówkom zechcesz sam wykonać taką metamorfozę.

Dlaczego warto odnowić meble z PRL?

Wiele osób wyrzuca stare meble. Okazuje się jednak, że czasami korzystniej jest je po prostu odnowić – zwłaszcza jeśli mowa o tak kultowym produkcie, jak meble z czasów PRL. Nie chodzi tutaj oczywiście tylko o oszczędność. Jest wiele innych korzyści, które postaramy Ci się przybliżyć. Otóż w ten sposób:

zyskujesz meble o nietuzinkowym wyglądzie – uwierz nam, takiego wyrobu nie znajdziesz w żadnym sklepie;

pozytywnie wpływasz na ekologię – w końcu dla środowiska bardzo ważne jest, aby jak najwięcej rzeczy odnawiać, a nie po prostu wyrzucać;

dysponujesz wyposażeniem, które zawsze będzie dobrze się prezentować – te stare meble mają prostą formę i ponadczasowy wygląd. Tym samym są zawsze w modzie, a do tego pasują praktycznie do każdej aranżacji. Możesz być więc pewien, że nie będziesz musiał ich szybko wymieniać.

Jak widzisz, warto odnowić meble z PRL, jednak pozostaje jeszcze pytanie, jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skąd wziąć meble z czasów PRL?

Aby odnowić meble, musisz najpierw nimi dysponować. Na szczęście w tym wypadku nie jest to zbyt duży problem, gdyż jak już wspominaliśmy, meble z czasów PRL są łatwo dostępne. Znajdują się jeszcze w wielu domach – jeśli nie jako główne wyposażenie, to na strychach bądź też w piwnicach. Być może masz je także u siebie. W takiej sytuacji sprawa jest bardzo prosta – wystarczy jedynie przystąpić do odnawiania. Co, jednak jeśli nie dysponujesz takim wyposażeniem, a mimo wszystko bardzo chciałbyś je mieć?

Nic straconego! Możesz poszukać w piwnicy u babci bądź na pchlich targach. Z pewnością ciekawe oferty znajdziesz też na stronach internetowych. Takie meble można kupić na zaprawdę niewielkie pieniądze.

Jak odnowić meble z PRL?

Masz już meble z PRL, więc przyszła pora, by odpowiedzieć na pytanie o to, jak je odnowić. W tym wypadku musisz postępować zgodnie z instrukcją. Poniżej opisaliśmy więc wszystkie kroki.

Krok 1 – prace stolarskie

Na początek sprawdź stan techniczny mebli. Może okazać się bowiem, że będą wymagały drobnych napraw. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie stabilności konstrukcji.

Krok 2 – usunięcie starych powłok

Należy przy tym zachować dużą ostrożność – zwłaszcza jeśli nie chcesz uszkodzić ozdobnej warstwy forniru. Lakier w tym wypadku jest dość twardy, więc zadanie to nie należy do łatwych. Powłoki usuniesz na trzy sposoby:

– ręcznie lub szlifierką,

– przy użyciu opalarki,

– stosując odpowiednio dobrane środki chemiczne.

Krok 3 – usunięcie ubytków

Chodzi tutaj o wszelkie rysy i pęknięcia. Małe zamaskujesz, używając odpowiedniej szpachli. W przypadku większych ubytków konieczne jest jednak doklejenie fragmentów materiału.

Krok 4 – szlifowanie

Użyj do tego papieru ściernego o wysokiej gradacji. Zabieg ma przygotować meble do malowania poprzez wyrównanie ich powierzchni.

Krok 5 – malowanie

Zanim się za nie zabierzesz, określ, jaki efekt chcesz uzyskać. Tyczy to się przede wszystkim powłok malarskich. Odpowiedz sobie na pytanie o to, czy zależy Ci jedynie na drobnym odświeżeniu, czy też odnawianie ma być bardziej inwazyjne. Jeśli chcesz, aby meble całkowicie zachowały swój dawny urok, wystarczy jedynie użyć delikatnego środka, który nada im połysku. Doskonale sprawdzi się np. lakier bądź wosk, który możesz kupić w naszym e-sklepie. Dzięki ich zastosowaniu efekt będzie bardzo naturalny. Uwidoczni się przede wszystkim rysunek drewna. Możesz też zdecydować się na pomalowanie produktu na dowolnie wybrany przez siebie kolor. Wówczas potrzebować będziesz farby akrylowej bądź kredowej, która pozwoli Ci uzyskać równomierną powłokę. Warto położyć na nią później wosk, który zabezpieczy warstwę dekoracyjną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl