do kasy suma: 0,00 zł

Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną? Poradnik krok po kroku

0
Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną? Poradnik krok po kroku

 

Drewniane schody są prawdziwą ozdobą wnętrz. Nadają im nietuzinkowy charakter, jednocześnie tworząc w nich wyjątkowy klimat. Kojarzą się z sielskością oraz naturalnością. Niestety wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i regularnej renowacji. W wyniku intensywnego użytkowania szybko tracą połysk, kolor, a na stopniach pojawiają się zarysowania, uszkodzenia i odpryski farby, które szpecą drewno. Renowacja schodów jest sposobem na przywrócenie im pierwotnego wyglądu oraz eleganckiego charakteru. Przy odrobinie wolnego czasu oraz stosując odpowiednie produkty, możesz wykonać ją samodzielnie. Jak odnowić drewniane schody pomalowane farbą olejną? Koniecznie przeczytaj artykuł!

 

Usuwanie starej farby olejnej z drewnianych schodów

 

Sukces każdej pracy remontowej tkwi w odpowiednim przygotowaniu. Chcąc odnowić drewniane schody pomalowane farbą olejną, musisz zacząć od usunięcia jej z powierzchni. Nie powinieneś nakładać nowej warstwy na starą i łuszczącą się powłokę. Istnieje kilka skutecznych metod usunięcia farby olejnej z drewna. Jeżeli chcesz zrobić to profesjonalnie, skorzystaj z usług specjalistycznej firmy. W ich ofercie znajdziesz takie zabiegi jak piaskowanie lub opalanie opalarką elektryczną. Jeżeli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, podpowiadamy, jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną w domowym zaciszu.

Usunięcie farby olejnej nie jest proste, ale możliwe do samodzielnego wykonania. Wystarczy do tego szpachelka oraz odpowiednio dobrane preparaty do zmiękczania emulsji. Jeżeli nie chcesz używać środków chemicznych, możesz użyć gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Zeszlifowaną powierzchnię schodów oczyść z pyłu i złuszczonej farby, a następnie odtłuść. Postaraj się również delikatnie usunąć zarysowania. Kolejnym etapem w kwestii jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną będzie uzupełnienie wszystkich ubytków.

 

Naprawa drewnianych schodów

 

W czasie wielu lat użytkowania w drewnie pojawiają się różnego rodzaju ubytki i zadrapania, które warto usunąć podczas renowacji schodów. Podczas zabiegu takiego jak odnowa schodów drewnianych pomalowanych farbą olejną, powinieneś również zadbać o ich naprawę. Po usunięciu farby wszystkie uszkodzenia będą wyraźnie widoczne, dlatego dokładnie sprawdź każdy stopień i podstopień. Ubytki łatwo zamaskujesz, używając do tego specjalnego kitu do drewna. Możesz też skorzystać ze specjalnych mas do uzupełniana mniejszych lub większych uszkodzeń w drewnie. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom doskonale współgrają z kolorystyką stopni schodów i są praktycznie niewidoczne.

Przy okazji tego, jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną, warto poświęcić czas nie tylko na usunięcie ubytków, ale też innych usterek. Ważne jest dokręcenie wszystkich poluzowanych elementów. Jeżeli stopnie schodów i belki poręczy nie są dobrze dopasowane, będą po prostu skrzypieć.

 

Malowanie schodów drewnianych

 

Kiedy wszystkie usterki zostały naprawione, pora na malowanie! Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną? Możesz kolejny raz wykorzystać emulsję albo zdecydować się na lakier, impregnowane bejce lub oleje. Jeżeli chcesz ponownie pomalować schody farbą olejną, pamiętaj, aby nakładać ją równomiernie na całą powierzchnię. Nie rozcieńczaj jej ani też nie mieszaj z innymi preparatami. Farbę możesz nałożyć w kilku warstwach w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zachowaj jednak odpowiednie odstępy czasowe pomiędzy jednym a drugim malowaniem. Każdą nałożoną i wyschniętą warstwę należy też delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Jeżeli pozostawiłeś zamontowaną do schodów balustradę, pomaluj ją w pierwszej kolejności. Tak odnowione schody nie są przeznaczone do żadnego użytku co najmniej przez kilkanaście godzin. Ich eksploatacja jest możliwa dopiero kilka dni po malowaniu. W tym czasie należy unikać korzystania z nich, a także chronić powierzchnię przed zanieczyszczeniem.

 

Jak oryginalnie odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną?

 

Odnawiając schody, przywrócisz im ich pierwotny wygląd. Możesz też przy tej okazji całkowicie zmienić ich charakter. Zamiast używać zwykłych lakierów lub farb w tradycyjnych kolorach, możesz zdecydować się na odrobinę szaleństwa. Ciekawym zabiegiem w kwestii tego, jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną, jest wykorzystanie do ich pomalowania kilku jej kolorów. Takie połączenie może pasować do każdego wnętrza. Wystarczy dobrać odpowiednie odcienie farby, aby pomalowane schody współgrały z wystrojem pomieszczenia. W tym przypadku możesz zastosować ekstrawaganckie połączenia krzykliwych barw lub też postawić na stonowane odcienie. Dobrym pomysłem jest zestawienie ciemnych stopni schodów z jasną balustradą. Jeżeli decydujesz się na naturalny wygląd swoich schodów i stosujesz tylko lakier, możesz wybrać półbłyszczący, który będzie pięknie połyskiwał w świetle dziennym. Jeżeli po renowacji chcesz ochronić swoje schody przed nadmiernym zniszczeniem, możesz zamontować na stopniach elementy wykładziny.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl