do kasy suma: 0,00 zł
Blog
??????

Jak samemu odnowić meble? Jaka farba do laminatu będzie najlepsza?

0
Jak samemu odnowić meble? Jaka farba do laminatu będzie najlepsza?

 

Do dziś wiele osób jest przekonanych, że malowanie i odnawianie mebli laminowanych jest praktycznie niemożliwe. Twierdzą także, że jeśli je pomalujesz, to farba bardzo szybko zejdzie i będzie się łuszczyć. W powszechnej opinii uznaje się, że takie meble będą wyglądały gorzej niż przed odnowieniem. W dzisiejszym artykule zmierzymy się z tym stereotypem! Podpowiemy Ci, jaka farba do laminatu będzie najlepsza i udowodnimy, że odnawianie mebli laminowanych jest jak najbardziej możliwe. Dziś dowiesz się również, jak je przygotować do malowania.

 

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie mebli do malowania farbą do laminatu

 

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków przy odnawianiu mebli, jest ich odpowiednie przygotowanie. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ to on decyduje o tym, czy na końcu farba do laminatu będzie się trzymać powierzchni, czy też będzie się łuszczyć i odpadnie. Dziś na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości farb o dużej przyczepności. Dzięki temu Twoje meble mogą wyglądać jak nowe. Jednak najważniejsze aby dokładnie oczyścić powierzchnię z brudu, osadu i tłuszczu.

 

Na tym etapie należy koniecznie umyć meble. Idealnie sprawdzi się tu ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Taki roztwór pozwoli Ci bez trudu rozpuścić tłusty osad. Następnie musisz osuszyć meble. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie, ponieważ wilgoć może sprawić, że położona na meble farba do laminatu będzie odpadać. Zwróć również uwagę na to, czy podczas mycia nie moczysz ich za bardzo, ponieważ woda może dostać się pod laminat, a szafki będą schły nawet kilka dni.

 

Krok drugi to zmatowienie i odtłuszczanie mebli przed nałożeniem farby do laminatu

 

Po umyciu i dokładnym wysuszeniu szafek należy je zmatowić. Nada się do tego papier ścierny o dużej gradacji (+150), którym delikatnie przecieramy całą malowaną powierzchnię. Następnie powstały pył usuwamy suchą szmatką lub odkurzaczem. Ostatnim krokiem jest odtłuszczenie mebla. W tym przypadku doskonale sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna. Dzięki temu płynowi z łatwością oczyścisz meble nie tylko z tłuszczu, ale również innych zabrudzeń, z którymi nie poradziła sobie woda z detergentem. Z powodzeniem możesz użyć również specjalnych środków do czyszczenia mebli laminowanych. Odtłuszczanie powierzchni jest bardzo łatwym zadaniem. Po prostu nalej odrobinę benzyny na bawełnianą szmatkę, a następnie przetrzyj nią bardzo dokładnie powierzchnie, które chcesz pomalować farbą do laminatu.

 

Krok trzeci to wybór odpowiednich środków do malowania. Jaka farba do laminatu sprawdzi się najlepiej?

 

Przystępując do malowania mebli laminowanych, musisz wiedzieć, że różni się ono od odnawiania innych powierzchni. Przede wszystkim należy dobrać do tego odpowiednią farbę do laminatu, ponieważ nie każda się tu sprawdzi. Najlepsza będzie farba kredowa, którą na koniec należy zabezpieczyć woskiem lub lakierem na bazie wody. Ten rodzaj farb zagwarantuje Ci dokładne krycie i sprawi, że meble będą wyglądały jak nowe przez wiele lat. Ponadto przeczytaj opis na opakowaniu, ponieważ możesz tam znaleźć informacje, na jakich powierzchniach może być użyta dana farba. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku mebli laminowanych farba potrzebuje więcej czasu, żeby uzyskać pełną przyczepność. Najlepiej pozostawić farbę na 24h przed zabezpieczaniem.

 

Krok numer cztery to malowanie powierzchni. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać

 

Przed rozpoczęciem malowania warto rozkręcić meble i odnawiać je fragmentami. Dzięki temu zyskasz pewność, że cała powierzchnia będzie dokładnie pokryta farbą do laminatu i nie ominiesz żadnego jej kawałka. Do jej nakładania doskonale sprawdzą się małe wałki z gąbki lub syntetyczne pędzle z miękkim włosiem, które nie tylko równomiernie rozprowadzą farbę, ale także nie pozostawią smug i dotrą w każdy zakamarek szafki. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem odnawiania mebli zadbać o to, żeby na innych powierzchniach i podłodze znalazła się folia malarska.

 

Ponadto np. malując wiszące szafki, nie musisz zdejmować ich ze ścian. Z powodzeniem odnowisz fronty, jeśli tylko zachowasz całą procedurę ich oczyszczania z zanieczyszczeń. Przed malowaniem zadbaj również o to, aby zabezpieczyć taśmą brzegi szafek, dzięki czemu nie pomalujesz również ścian. Tu także do nakładania farby do laminatu idealny będzie mały wałek lub syntetyczny pędzel. Jak widzisz, z łatwością możesz sam w domu odnowić meble w kuchni lub salonie. I to bez większego wysiłku i dużych nakładów finansowych, nawet jeśli użyjesz farb kredowych wysokiej jakości.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl