do kasy suma: 0,00 zł
Blog
??????

Jaki pędzel wybrać do olejowania drewna? Wyjaśniamy, jaki sprawdzi się najlepiej

0
Jaki pędzel wybrać do olejowania drewna? Wyjaśniamy, jaki sprawdzi się najlepiej

Olejowanie stanowi jedną z alternatyw dla malowania drewna. Obecnie zabieg ten stale zyskuje na popularności – wszystko dlatego, że coraz częściej stawia się na ekologiczne i naturalne rozwiązania. Metoda ta doskonale się w to wpisuje. Do tego nie zmienia kolorytu drewna, ale za to uwidacznia jego słoje. Są one uważane za jeden z głównych atutów tego surowca, dlatego ich podkreślenie jest jak najbardziej wskazane. Aby proces przebiegł prawidłowo, a efekt był zgodny z oczekiwaniami, należy jednak użyć odpowiednich narzędzi. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy więc odpowiedzieć na pytanie o to, jaki pędzel wybrać do olejowania drewna.

Po co olejować drewno?

Każde drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – inaczej szybko zacznie niszczeć i niestety straci swój urok. Jedną z metod ochrony jest olejowanie, które ma coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego, gdyż to niedrogi, szybki i łatwy zabieg. Do tego jest to też rozwiązanie naturalne i ekologiczne, niosące za sobą szereg korzyści.

Podczas prac olej wnika w strukturę drewna, wzmacniając je od wewnątrz. Tym sposobem tworzona jest szczelna warstwa ochronna, która jednak pozwala materiałowi oddychać. W rezultacie surowiec może nadal oddawać nadmiar wilgoci na zewnątrz, co korzystnie wpływa na jego stan.

Olejowanie przeprowadza się głównie po to, aby:

chronić drewno przed warunkami atmosferycznymi – chodzi tutaj szczególnie o wilgoć, która mogłaby spowodować pojawienie się pleśni;

stworzyć dodatkową ochronę przed uszkodzeniami – olejowane drewno jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, potrafi samo zasklepić powstałą rysę. Dzięki temu defekty stają się mniej widoczne;

zadbać o odpowiednie nawilżenie – olej to doskonały środek nawilżający. Jego zastosowanie przeciwdziała więc rozsychaniu się i pękaniu drewna;

zachować naturalną strukturę drewna – jak już wspominaliśmy, olejowanie nie maskuje drewna. Uwidacznia za to wszystkie jego atuty.

Dlaczego pędzel, a nie wałek?

Wskazane jest, aby do olejowania użyć pędzla. Dlaczego? Podczas zabiegu należy dokładnie rozprowadzić preparat wzdłuż słojów. Produkt ma przecież wniknąć w głąb surowca. Wałek niekoniecznie poradziłby sobie z tym zadaniem. Nie chodzi tylko o to, że nie pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Co prawda, nie powoduje powstawania zacieków i smug, lecz niemal zawsze zostawia jakąś strukturę. Dokładne wtarcie oleju w drewno przy jego użyciu byłoby też dość trudne. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pędzla. Narzędzie tego typu może przyjmować różne szerokości i kształty. Nie będzie więc problemu z pokryciem materiału – nawet w miejscach występowania zagłębień.

Jaki pędzel do olejowania drewna?

To, jaki pędzel wybierzesz do olejowania drewna, będzie miało wpływ nie tylko na przebieg procesu, lecz również na uzyskany efekt. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby decyzja, jaką podejmiesz, nie była przypadkowa. Do aplikacji oleju najlepiej użyć szerokiego i płaskiego pędzla. Wówczas na pewno równomiernie nałożysz preparat. Wszelkie zakamarki, krańce i miejsca łączeń pokryj natomiast nieco mniejszym pędzlem z miękkim włosiem. Idealny będzie do tego np. pędzel okrągły. Nie zapomnij też o zebraniu nadmiaru preparatu, wytarciu drewna do sucha i wypolerowaniu jego powierzchni. W tym wypadku przyda się jednak raczej miękka tkanina lub po prostu gąbka.

Czy wiesz już, jaki pędzel będzie odpowiedni do olejowania drewna? Wierzymy, że korzystając z naszych wskazówek, uda Ci się uzyskać zadowalający efekt. Pamiętaj jednak, że na cały zabieg wpływ ma również kilka innych czynników. Należą do nich m.in. prawidłowe przygotowanie powierzchni i wybór odpowiedniego preparatu. W tym drugim przypadku staraj się raczej celować w produkty specjalistyczne, które odznaczają się wysoką jakością. To samo tyczy się pędzli. Przed zakupami koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W asortymencie naszego e-sklepu znajdziesz solidne pędzle, które ułatwią Ci wykonanie prac. Dzięki nim dokładnie i równomiernie nałożysz preparat, a drewno zostanie skutecznie zabezpieczone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl