do kasy suma: 0,00 zł
Blog
??????

Malowanie mebli laminowanych to sposób, by dać im drugie życie!

0
Malowanie mebli laminowanych to sposób, by dać im drugie życie!

Jesteś właścicielem starych mebli? Chcesz je wymienić, ale Twój budżet na to nie pozwala? Nie martw się! Jest sposób, który z pewnością zmieni Twoje myślenie - to malowanie mebli laminowanych. Jeśli dokładnie zapoznasz się z tematem, przejdziesz przez kolejne etapy malowania mebli oraz wykorzystasz najlepsze do tego środki, efekt z pewnością Cię zaskoczy. Zapoznaj się zatem z małym kompendium wiedzy i sprawdź, jak pomalować meble laminowane.

 

Co to są meble laminowane?

Na początek zgłębiania tematu odpowiemy na pytanie: co to są meble laminowane. Najłatwiej będzie zacząć od pojęcia laminatu. Zatem, czym on jest? To charakterystyczna okleina, produkowana z wielu cienkich warstw papieru impregnowanych żywicą, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem i równie wysoką temperaturą. Dzięki tej technice produkcji materiał jest niezwykle, odporny na uszkodzenia, a także na działanie wody. Pamiętać jednak należy, że nie ma rzeczy niezniszczalnych. Dlatego zdarza się, że meble laminowane również podlegają eksploatacji. W takich sytuacjach nie musisz jednak od razu decydować się na zakup nowych mebli. Spróbuj odnowić stare i dać im nowe życie!

 

Jak naprawić delikatne uszkodzenia laminatu na meblach?

Jeśli zauważysz uszkodzenie na laminowanych meblach, nie musisz od razu myśleć o całkowitym ich przemalowaniu. Możesz zastosować konkretne działania i naprawić np. rysy na meblach. Jak zatem to zrobić?

- Do delikatnych zarysowań użyj flamastra, kredki lub specjalnego markera do mebli. Są one już powszechnie dostępne w salonach meblowych, co więcej, kupisz je w różnych kolorach;

- głębokie uszkodzenia naprawisz przy użyciu szpachli epoksydowej, żywicy epoksydowej lub wosku najbardziej zbliżonym kolorem do koloru mebli. Te produkty również powinieneś znaleźć w najpopularniejszych sklepach z meblami;

- jeśli zdarzy się odklejenie laminatu od mebli, możesz podkleić odstającą warstwę. Należy wtedy odgiąć odstający fragment, wyszlifować powierzchnię, oczyścić wilgotną ściereczką. Następnie nanieść klej i mocno ścisnąć, np. ściskami stolarskimi.

- wymiana laminatu - jeśli będziesz zmuszony do wymiany laminatu, to najlepszym sposobem będzie użycie okleiny samoprzylepnej. Przed jej przyklejeniem musisz także oczyścić i wyszlifować powierzchnię mebla.

 

Malowanie mebli laminowanych – jak to zrobić?

Malowanie mebli laminowanych to idealna opcja, gdy chcesz zmienić całkiem wygląd swoich mebli, lub uszkodzenia są tak obszerne, że tylko takie rozwiązanie ma sens. Jak zrobić to prawidłowo?

 

Przygotuj meble do malowania

Zanim zaczniesz malować meble, musisz je odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Najlepiej w kilku prostych krokach:

- rozkręć meble na elementy, łatwiej wtedy będzie Ci dokładnie pomalować każdą część;

- przygotuj powierzchnię mebli - jeśli są duże ubytki, to uzupełnij je szpachlą. Następnie papierem ściernym spoleruj powierzchnię i szmatką usuń nadmiar pyłu;

- zagruntuj powierzchnię podkładem. Działa on podobnie jak w przypadku malowania ścian. Podkład zwiększy przyczepność farby oraz ograniczy przenikanie koloru poprzedniej farby. Produkty do gruntowania również są łatwo dostępne i z reguły kupisz je wraz z farbami do malowania mebli laminowanych.

 

Teraz do dzieła! Przemaluj swoje meble i daj im drugie życie!

Zaczynając malowanie mebli laminowanych, musisz uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością potem zaowocuje to niesamowitym efektem i przemianą komody lub innych elementów. Nakładając farbę na laminat, staraj się tworzyć jak najcieńsze jej warstwy. Możesz użyć do tego odpowiedniego wałka. Każdą wyschniętą warstwę musisz przeszlifować, by móc nałożyć kolejną. Zwiększa to przyczepność warstw do siebie. Do malowania narożników lub trudno dostępnych miejsc możesz użyć pędzla. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele farb przeznaczonych do malowania mebli laminowanych. Ich dostępność nie jest także problemem. Jedynym dylematem, jaki Ci się może przytrafić, będzie wybór spośród bogatej kolorystyki. Jeśli wiesz już jaki kolor chcesz, to spośród rodzajów farb możesz wybrać:

- farby akrylowe - najpopularniejsze, dobrze kryjące i pozostawiające idealnie gładką powierzchnię. Są bezzapachowe i bezpieczne dla dzieci;

- farby ftalowe (alkidowe) - są trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie wilgoci. Jedyną wadą jest intensywny zapach i długi czas schnięcia, co nie każdemu odpowiada;

- farby kredowe - naturalne. Przed ich użyciem nie musisz szlifować powierzchni. Pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów artystycznych;

- farby kredowe “No seal” tzw. samowoskujące. Mają podobne działanie i wykończenie jak klasyczne farby kredowe jednak nie wymagają zabezpieczenia. Idealnie nadają się do projektów w jednolitym kolorze. Nie są podatne na tzw. “przecierki” z czego słyną klasyczne farby kredowe.

Mimo że meble laminowane są bardzo popularne, wciąż są mniej cenione niż drewniane. Nie oznacza to jednak, że nie mogą równie dobrze i efektownie wyglądać w domu. Malowanie mebli laminowanych jest coraz powszechniejsze, a bogata oferta produktów i kolorów sprawia, że z pewnością każdy mebel może zyskać drugie życie i stylowy wygląd.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl