
Zastanawiasz się, czy warto zabezpieczać drewno znajdujące się wewnątrz pomieszczeń? A może jest to konieczne? Jeśli tak, to jak się za to zabrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Przedstawimy w nim praktyczne wskazówki dotyczące zabezpieczania drewna wewnątrz domu czy mieszkania. Dowiesz się m.in. tego, czym zabezpieczyć materiał o tym przeznaczeniu oraz jak się do tego zabrać. Czytaj więc dalej, a uzyskasz wszystkie potrzebne informacje na temat ochrony drewna wewnątrz pomieszczeń!
Czy zabezpieczenie drewna wewnątrz pomieszczeń to konieczność?
Zabezpieczenie drewna wewnątrz pomieszczeń nie jest absolutną koniecznością. Niemniej warto się tego podjąć. Może to przyczynić się do przedłużenia trwałości wykonanych z niego elementów, a także zachowania ich estetycznego wyglądu na dłuższy czas.
Drewno to bowiem materiał naturalny, który ulega procesom starzenia się i niszczenia pod wpływem takich czynników jak wilgoć, temperatura czy też szkodliwe mikroorganizmy. Pomimo tego, że wewnątrz pomieszczeń tych czynników jest zdecydowanie mniej, warto pokusić się o zabezpieczenie drewna, ponieważ może to zapobiec tym niszczącym procesom.
W rezultacie przełoży się to na zwiększoną żywotność drewna oraz jego walory wizualne. Warto też wiedzieć, że za pomocą odpowiedniego środka można też nieco upiększyć ten naturalny materiał. Dochodzi do tego np. poprzez podkreślenie rysunku słojów czy też pokrycie drewna farbą, która całkowicie zmienia jego kolor.
Czym zabezpieczyć drewno znajdujące się wewnątrz pomieszczeń?
W celu zabezpieczenia drewna znajdującego się we wnętrzu mieszkania należy sięgnąć po odpowiedni środek. Zgodnie z zastosowaniem powinien on być przeznaczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Zwróć też uwagę na to, aby nie emitował szkodliwych substancji. W zamkniętych i słabo wentylowanych miejscach ma to bardzo duże znaczenie.
Drewno wewnątrz pomieszczeń można zabezpieczyć na kilka sposobów, zależnie od jego rodzaju, przeznaczenia oraz oczekiwanej estetyki. Poniżej przedstawiamy dwie najpopularniejsze metody:
– lakierowanie – lakier tworzy trwałą powłokę ochronną. Chroni ona drewno przed wilgocią, brudem, ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Metoda ta znacząco wpływa również na poprawę estetyki materiału – poprzez jego nabłyszczenie, zmianę koloru lub uwydatnienie faktury. Istnieją różne rodzaje lakierów do drewna, za których pomocą możesz uzyskać wykończenie matowe, satynowe lub błyszczące. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika;
– woskowanie – metoda ta bardzo przypomina także popularne olejowanie. Utworzona warstwa ochronna jest jednak znacznie cieńsza. W przeciwieństwie do oleju wosk nie wnika też w głąb materiału. Woskowanie nadaje drewnu delikatny połysk i podkreśla jego naturalną strukturę. Zabezpieczenie w takiej formie ma też wiele innych zalet. Wymienić należy w szczególności zapewnienie ochrony przed wilgocią oraz wysuszeniem drewna, a także zmniejszenie ryzyka powstawania pęknięć.
Jak krok po kroku wykonać zabezpieczenie drewna?
Skoro wiesz już, po jaki produkt warto sięgnąć to pora odpowiedzieć na pytanie o to, jak powinno wyglądać zabezpieczenie drewna, które ma znajdować się wewnątrz pomieszczeń. W tym wypadku warto postępować według poniższej instrukcji.
Na początek upewnij się, że drewno jest czyste i suche. W razie konieczności usuń stare warstwy lakieru i farby. Możesz to zrobić na kilka sposobów – zeszlifować, usunąć je za pomocą opalarki bądź też zastosować specjalne zmywacze. Następnie wygładź powierzchnię, używając do tego papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Zachowaj przy tym dużą dokładność, gdyż przełoży się to na walory wizualne uzyskanej powłoki. Po dokonaniu wszystkich tych czynności pozbądź się pyłu i przystąp do nakładania odpowiedniego produktu. Użyj do tego wałka lub pędzla. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas wyboru narzędzia pracy uwzględnić zarówno rodzaj materiału, który ma być poddany zabezpieczeniu, jak i preparat, który zdecydowałeś się zastosować.
Jak więc widzisz, zabezpieczenie drewna znajdującego się wewnątrz pomieszczeń nie jest obowiązkowe, ale może przynieść wiele korzyści. Sam proces nie jest skomplikowany, dlatego też naszym zdaniem jak najbardziej warto poczynić w tym kierunku odpowiednie działania. Zajrzyj zatem do naszego e-sklepu, w którym możesz wyposażyć się zarówno w odpowiednie akcesoria, jak i preparaty zabezpieczające takie jak lakier czy też wosk.